Výživa a stravování cyklisty
Opět tu pro vás máme článek od Cyklokouče Jirky. Tentokrát zaměřený na výživu.
A jak píše Jirka, jedná se o hodně individuální téma, proto berte článek především jako inspiraci.
Výživa obecně je obrovsky složitá a obsáhlá kapitola. A maximálně individuální! Proto tento článek neobsáhne zdaleka vše, co by mělo nebo mohlo být zmíněno. Existuje nespočet teorií, diet a přístupů, které nás pronásledují na každém kroku. Důležité je ale vycházet z toho, co máme rádi a co nám vyhovuje.
Uvádím několik vybraných témat, která vám můžou pomoci se lépe zorientovat či inspirovat.
Pestrá strava je pojem, pod kterým si osobně představuji vhodné zastoupení cukrů, tuků a bílkovin v každém pokrmu. Až následně je to zastoupení jednotlivých druhů ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin, masa atd. Určitě se přikláním k teorii konzumace druhů, které se pěstují v našem okolí.
Lepek. Jedna z teorií uvádí, že pokud nemáme žádné trávící ani kožní problémy nebo nepociťujeme propady energie, můžeme lepek bez omezení konzumovat dál. Ano, vždy byl v naší stravě zastoupen. Ale díky šlechtění a potřebám potravinového průmyslu je ho v naší stravě mnohem více, než bylo dřív. Lepek je tak trochu lepidlo a komplikuje zpracování živin v trávicím ústrojí.
Mléčné výrobky a hlavně mléko je dnes díky průmyslovému zpracování úplně jiné, než to které pili naší předkové. Pasterizace a homogenizace mléka také komplikuje zpracování živin v trávicím ústrojí.
Mnoho odborníků upozorňuje na přemíru glukózy v naší stravě. Cukr je dnes přidáván téměř do všeho. Doporučuji sledovat glykemický index a potraviny s vysokým GI konzumovat uvážlivě.
Tuky jsou nepostradatelnou živinou pro náš organismus. Ale řada z nich, ty nasycené, jsou ve větší míře nevhodné. Omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny obsažené více v rybách, semenech, ořechách a rostlinných olejích by v našem jídelníčku neměly chybět.
Bílkoviny jsou základní stavební prvky našeho organismu. Ve stravě nesmějí chybět. Řada vytrvalců a „hubnoucích“ se jim chybně vyhýbá kvůli nárůstu váhy. Živočišné – esenciální zkuste doplnit i těmi rostlinnými.
Určitě doporučuji experimentovat a pečlivě sledovat, co a jak na nás působí.
Sportovní výživa by měla vycházet ze stejných zásad. Důležité je dávat do souvislosti objem a intenzitu výkonu. Pokud jedu na vyjížďku na několik hodin, volím potraviny s nízkým glykemickým indexem, bohaté na kvalitní tuky a ani přiměřené množství bílkovin neuškodí. Pokud mám intenzivní trénink nebo závod volím rychlé cukry, tedy vysoký GI, a v takové formě, kdy je nemusím moc kousat nebo žvýkat. Ve výjezdu kopce při vysoké dechové frekvenci nebo v závodním tempu to není ani bezpečné. Dobrou volbou jsou energetické gely. Můžete také zkusit domácí variantu z rozmixovaného ovoce a medu, který se mi velmi osvědčil.
Pravidlo číslo jedna je předzásobit se tekutinami a energií. V souvislosti s tekutinami se často mluví o ztrátě minerálů pocením. Každý to má trochu jinak. Můžete zvolit iontové nápoje, nebo domácí obdobu – čistou vodu s pár kapkami ume octa. Předzásobení energií obvykle trvá déle, pro dlouhý a náročný závod to může být i více dní. V průběhu výkonu je důležité doplňovat tekutiny i energii pravidelně a hlavně včas (dříve než pocítím žízeň neb hlad). Po výkonu je pro dobrou regeneraci zásadní opět doplnění tekutin a energie. Následně by neměly chybět bílkoviny na opravu tkání. A až potom si můžeme dát „normální jídlo“.
Váš Cyklokouč
Připravujete se na závody? Nebo cítíte, že potřebujete změnit své stravovací návyky? Obraťte se na Cyklokouče a ten vám s jídelníčkem pomůže.